STATUS BEZROBOTNEGO
W dniu 01.06.2025r. w życie weszła ustawa z dnia 20 marca 2025r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia, która zastępuje obowiązującą do dnia 31.05.2025 r. ustawę z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Jedną ze zmian jest zmodyfikowana definicja bezrobotnego. Zgodnie z art. 2 pkt. 1 ustawy bezrobotny to osoba niezatrudniona i niewykonująca innej pracy zarobkowej, nieucząca się w szkole (z wyjątkami), niemająca stałego źródła dochodu, zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie lub w danej służbie albo innej pracy zarobkowej albo jeżeli jest osobą niepełnosprawną, zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia co najmniej w połowie tego wymiaru czasu pracy, zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy, jeżeli m.in.:
- ukończyła 18 lat, a nie ukończyła 60 lat – kobieta lub 65 lat – mężczyzna,
- nie prowadzi działalności gospodarczej,
- nie jest osobą tymczasowo aresztowaną lub nie odbywa kary pozbawienia wolności,
- nie nabyła prawa do zasiłku stałego,
- nie jest członkiem zarządu, prokurentem, członkiem rady nadzorczej lub likwidatorem spółki kapitałowej, nie jest prokurentem lub pełnomocnikiem przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, prowadzącego działalność gospodarczą, nie jest wspólnikiem spółki jawnej, partnerem lub członkiem zarządu w spółce partnerskiej, komplementariuszem w spółce komandytowej, komplementariuszem lub członkiem rady nadzorczej w spółce komandytowo-akcyjnej, prokurentem lub likwidatorem spółki osobowej, nie jest dyrektorem w radzie dyrektorów,
- nie podlega, na podstawie odrębnych przepisów, obowiązkowi ubezpieczeń społecznych, z wyjątkiem ubezpieczenia społecznego rolników,
- nie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu na wypadek bezrobocia lub obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym w innym państwie,
- nie prowadzi działalności gospodarczej w innym państwie.
Ważne! Rejestracji jako osoba bezrobotna dokonuje się po spełnieniu jednocześnie obu warunków tj. wynikającego z definicji bezrobotnego, jak również dotyczącego stałego źródła dochodu.
Druga istotna kwestia jest taka, że w nowej ustawie usunięto zapis dotyczący rejestracji bezrobotnego ze względu na miejsce zameldowania stałego lub czasowego (od 1 czerwca 2025r. możliwa jest rejestracja ze względu na miejsce zamieszkania).
Nowa Ustawa korzystniej traktuje właścicieli lub posiadaczy nieruchomości rolnych o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 2 ha przeliczeniowe umożliwiając rejestrację w urzędzie.
Warto również wiedzieć, że zgodnie z art. 64 Ustawy nabyć oraz posiadać status bezrobotnego mogą osoby, które przedstawią w powiatowym urzędzie pracy:
• porozumienie z korzystającym, jeśli są wolontariuszami;
• umowę o praktykę absolwencką, jeśli odbywają praktyki absolwenckie;
• oświadczenie organizacji, w której władzach zasiadają, potwierdzające pełnioną przez nich funkcję i niepobieranie wynagrodzenia z tytułu jej pełnienia, jeśli pełnią bez wynagrodzenia funkcję członka statutowych władz organizacji pozarządowej.
*stałe źródło dochodu zgodnie z art. 2 pkt 42 to m.in.: emerytura lub renta z tytułu niezdolności do pracy, renta szkoleniowa, renta socjalna, renta rodzinna w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, uzyskiwanie miesięcznie przychodu w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę, nabycie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego, nabycie prawa do zasiłku dla opiekuna, pobieranie świadczenia szkoleniowego.
Na podstawie ustawy z dnia 20 marca 2025r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia (Dz. U. 2025 poz. 620)
JM