Programy EFS - Powiatowy Urząd Pracy w Działdowie


Zawartość stron



logotypy projekt
Projekt „Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych w powiecie działdowskim (I)" współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027.
Okres realizacji projektu: 01.05.2023r. - 31.12.2023r.
 
Cel projektu: Zwiększenie możliwości zatrudnienia 369 osób bezrobotnych z powiatu działdowskiego.
Projekt kierowany był do:
osób bezrobotnych i poszukujących pracy zarejestrowanych w PUP w Działdowie, w tym zwłaszcza znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy, tj.:
- osób młodych w wieku 18-29 lat, w tym w szczególności nie uczestniczących w kształceniu i szkoleniu – tzw. osoby z kategorii NEET,
- osób w wieku 30 lat i więcej, należących do jednej z następujących grup:
- osoby w wieku 50 lat i więcej,
- kobiety,
- osoby z niepełnosprawnościami,
- osoby długotrwale bezrobotne,
- osoby o niskich kwalifikacjach.

Zrealizowane zadania:
- pośrednictwo pracy: pośrednictwem pracy objęte zostały osoby kierowane do odbycia stażu i na wyposażone/doposażone stanowiska pracy.
Pośrednictwo pozwoliło osobom uzyskać odpowiednie zatrudnienie zgodne z indywidualnymi kwalifikacjami i kompetencjami. Pośrednicy pracy pełniący funkcję doradców klienta opracowywali lub aktualizowali dla każdego uczestnika projektu Indywidualny Plan Działania, tak aby zidentyfikować konkretne potrzeby, a następnie dostosować do nich właściwe wsparcie służące poprawie sytuacji na rynku pracy lub uzyskaniu zatrudnienia.
Wsparcie dla osób młodych do 29 roku życia pozostających bez zatrudnienia  udzielane było zgodnie ze standardami określonymi w „Planie realizacji Gwarancji dla młodzieży w Polsce, Aktualizacja 2022", tzn. w ciągu czterech miesięcy od dnia przystąpienia do projektu osobom młodym zapewniona została wysokiej jakości oferta zatrudnienia, dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu lub stażu.
- poradnictwo zawodowe: poradnictwem zawodowym objęte zostały osoby planowane do objęcia wsparciem w formie dotacji i w formie bonu na zasiedlenie. Poradnictwo ułatwiło osobom dokonanie wyboru odpowiedniego zawodu, pomogło w planowaniu rozwoju kariery zawodowej, jak również zwiększyło umiejętności poruszania się po rynku pracy.
W przypadku osób w wieku 18-29 lat doradca zawodowy dokonywał przed ich rozpoczęciem udziału w projekcie oceny umiejętności cyfrowych. W zależności od jej wyników, proponowane było osobie młodej w razie potrzeby uzupełnienie poziomu kompetencji w formie szkolenia, tak aby właściwa forma wsparcia mogła przebiegać na adekwatnym poziomie dostosowanym do umiejętności i potrzeb szkolonego. Szkolenia z zakresu kompetencji cyfrowych realizowane były w ramach niniejszego zadania przez specjalistę ds. rozwoju zawodowego ze środków algorytmu.
- staże: na staż skierowane zostały 232 osoby. Staże spełniające standardy wskazane w Europejskiej Ramie Jakości Praktyk i Staży pozwoliły nabyć lub uzupełnić osobom posiadane doświadczenie zawodowe, zdobyć praktyczne umiejętności w zakresie wykonywania danego zawodu, a tym samym zwiększyć szanse znalezienia zatrudnienia.
W ramach staży finansowane były koszty dojazdu do miejsca odbywania stażu - służące wsparciu mobilności geograficznej dla osób, u których zidentyfikowany został problem z zatrudnieniem w miejscu zamieszkania.
- refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy: zrealizowana została dla 29 stanowisk pracy. Wsparcie w tej formie wspomagało tworzenie nowych miejsc pracy na lokalnym rynku pracy.
- jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej: przyznane zostały 60 osobom. Zadanie to służyło wsparciu w zakładaniu i prowadzeniu własnej działalności gospodarczej oraz przyczyniło się do rozwoju przedsiębiorczości i samozatrudnienia.
- bony na zasiedlenie: wsparciem w formie bonów objętych zostało 48 osób. Realizacja bonów wspomagała zatrudnienie u przedsiębiorcy lub innego pracodawcy, a także umożliwiła osobom wstępne zagospodarowanie w nowym miejscu zamieszkania.
 
Wartość projektu:
5 833 439,50 zł, w tym:
- dofinansowanie projektu z UE:
4 958 423,61 zł
- wkład krajowy:
875 015,89 zł
 
#FunduszeEuropejskie
 

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę