Wydawca treści

Współfinansowanie szkoleń pracowników z Krajowego Funduszu Szkoleniowego

Na wniosek pracodawcy składany do starosty powiatu (PUP) z KFS będzie można finansować koszty kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy, w zakresie:
  1. określenia potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego w związku z ubieganiem się o sfinansowanie tego kształcenia ze środków KFS,
  2. kursów i studiów podyplomowych realizowanych z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
  3. egzaminów umożliwiających uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
  4. badań lekarskich i psychologicznych wymaganych do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
  5. ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.
W złożonym do starosty wniosku pracodawca między innymi zobowiązany będzie do uzasadnienia potrzeby odbycia kształcenia ustawicznego, przy uwzględnieniu obecnych lub przyszłych potrzeb pracodawcy. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku starosta zawiera z pracodawca umowę o finansowanie działań na rzecz kształcenia ustawicznego.

Maksymalne dofinansowanie wynosi 80% kosztów nie więcej niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika. W przypadku mikroprzedsiębiorstw 100% kosztów nie więcej niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.

Środki z KFS przyznane pracodawcy na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego stanowią pomoc udzielaną zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis. Pracodawca zawiera z pracownikiem, któremu zostaną sfinansowane koszty kształcenia ustawicznego, umowę określającą prawa i obowiązki stron.
   
Pracownik, który nie ukończył kształcenia ustawicznego finansowanego ze środków KFS z powodu rozwiązania przez niego umowy o pracę lub rozwiązania z nim umowy o pracę na podstawie art. 52 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, jest obowiązany do zwrotu pracodawcy poniesionych kosztów.

Podstawa prawna

  • Art.69a-i 69b Ustawy z 20.04.2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. 2013.674, ze zmianami.)
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowego sposobu i trybu przekazywania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego